כללי

גן החלומות בבאר שבע מסכם חצי שנה של פעילות

שתי מסגרות חינוך פועלות כיום בגן החלומות “בית שולמית” בבאר שבע, צוות מגוון ומסור ותכנית מותאמת אישית לכל ילד שמטרתה קידום ושיפור אופטימליים. הילה צוויג, מנהלת גן החלומות בבאר שבע מסתכלת בסיפוק על ההתקדמות המטאורית שעשה כל ילד, ובעיקר, מסתכלת קדימה עם המון תכניות לעתיד.

רשת של גני חלומות היא חזון מוביל בגדולים מהחיים. מאז הקמתו של גן החלומות הראשון בכפר אז”ר בשנת 2014, פעלה העמותה להקמת גן נוסף, ובהתרגשות עצומה, נחנך הגן השני “בית שולמית” בבאר שבע, בחודש יולי האחרון.

נפגשנו לשיחה עם מנהלת הגן, הילה צוויג, כדי לסכם יחד החודשים האחרונים בגן.
“כרגע פועלות בגן שתי כיתות בשכבות גיל שונות גן גילאי 3-6 רב גילאי, וכיתת מעון יום שיקומי  –בכל אחת מהם לומדים כ- 9 ילדים. פתחו את השנה כבר בחודש אוגוסט, עם פעילות היכרות והסתגלות, לילדים שלא פקדו מסגרת חינוכית כבר תקופה ארוכה, או מעולם לא, וב-1.9 פתחנו את הגן, כמו כל גן במערכת החינוך.
במהלך השנה הצטרפו לגן ילדים נוספים, שסיימו טיפולים ומצבם אפשר להם להצטרף, ובהם מטפל צוות מסור של מטפלות, סייעות, גננות, קלינאיות תקשורת, מרפאה בעיסוק ועו”ס.
התכנים בגן מבוססים על תכנית משרד החינוך. לכל גן יש תכנית מסודרת והתכנית מותאמים לכל קבוצת גיל ומשתנים בהתאם לצורך. מדריכה פדגוגית מלווה את הגן לאורך כל השנה, ונותנת מענה לכל צורך. לצד התכנית המובנית, אנו לומדים את הצרכים הפרטניים של הילדים, כקבוצה וכיחידים, ונותנים להם מענה. הן מבחינת תרבותית, שכן בגן לומדים גם ילדים יהודים וגם ילדים מהמגזר הבדואי, והן מבחינה התפתחותית.
לכל ילד מותאמת תוכנית לימודים אישית של תמיכה ושל תוכן, לימודית, פרא-רפואית, רגשית. העבודה האישית והיחס הקרוב מאפשר לראות אצל כל אחד מהילדים התקדמות משמעותית בכישורי חיים, בכישורים חברתיים, ביכולות קוגניטיביות, במיומנויות מוטוריות, בשפה ועוד ועוד. מרגש לצפות בילדים עושים את הקפיצה המרשימה הזו בזמן קצר כל כך.

אנחנו תמיד שואפים לדייק את הצרכים, לתמוך במשפחות ולהקיף אותן בסיוע רב-מקצועי, סוציאלי ורגשי. הגן מארח פעילויות פנאי כגון, הצגות לילדים ומופעים, קיימנו קבוצת הורים בהנחיית עו”סית הגן ואמא גדולה מהחיים. פתחתנו חדר סנוזלן (גרייה חושית) והצוות עבר הכשרה מתאימה, כך שיש לנו כאן כלי טיפולי נוסף ומשמעותי.
אנחנו מקיימים בגן ימי שיא: בחנוכה, ט”ו בשבט, פורים, יום המעשים הטובים…
חנכנו ביום המעשים הטובים גינה חינוכית יחד עם חברת סודה סטרים שתומכת בגן, והילדים יהנו ממעט טבע ולמידה מעשית על פירות, ירקות ומחזור החיים בטבע.
הגן הוא גן רב-תרבותי, בו לומדים ילדים יהודים ובדואים וגם הצוות מורכב משני המגזרים. הגנים מתנהלים בשתי השפות – עברית וערבית וכמובן, הרבה מאד פעילויות חוצות-שפה. יש בכך אתגרים והתאמות שנדרשות להתבצע, לצד הרבה מאד יופי ותועלות לילדים.

עם המבט קדימה
אנו שואפים לפתוח בקרוב כיתת גן נוספת לגילאי 3-6 , לגייס צוות נוסף ולהרחיב את יכולת המענה שלנו לילדים חולים ומחלימים מסרטן באיזור.
אנו שואפים לפתח תכניות פנאי נוספות לילדים חולי סרטן ולבני משפחותיהם.
אנחנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם בית החולים – סורוקה  ומבקשים להעמיק ולחזק את השת”פ החשוב הזה. אנחנו בקשר קבוע עם העו”ס ועם הרכזת במחלקה, מכירים דרכן טוב יותר את ההתמודדויות של הילדים, מתייעצים לעיתים בהיבטים רפואיים ועוטפים את הילדים גם במחלקה.
אנחנו מקדמים בברכה כל שיתוף פעולה וחיבור עם גורמים רלוונטיים שיסייעו לנו לפתח את הגן, וממשיכים לחשוב כל הזמן על הילדים ועל משפחותיהם, על מה יקדם אותם בצורה הטובה ביותר ואיך אפשר להחזיר להם את הילדות שאבדה”.

לפרטים על גני החלומות של גדולים מהחיים >> https://bit.ly/3KBRXoh

לא משאירים אותם לבד עם הסרטן!
דילוג לתוכן