כללי

“גמאני” 2022 – גדולה יותר, מדויקת יותר, עוזרת יותר

אחרי שנתיים של קורונה, תכנית הנוער של גדולים מהחיים, פתחה את השנה בגדול. עם למעלה מ-140 חניכים וחניכות, יותר מדריכים ומדריכות, טיולים, פעילויות ותמיכה שחולשת על מגוון רחב של תחומים ומסייעת לתיכוניסטים לחזור ולהשתלב בבתי הספר (מי שחוזר לבית הספר), להתמודד עם המציאות היומיומית ובזירה החברתית, תוך כדי התמודדות עם מחלת הסרטן.
תפסנו את רעות מצקין, ראש תחום הנוער בגדולים מהחיים, לשיחה על בני נוער חולי סרטן ואיך אפשר לעזור להם לשלב את הסרטן עם המציאות המורכבת שמחכה להם בחוץ.

תכנית הנוער של גדולים מהחיים ‘גמאני’, קמה בשנת 2016 ומיועדת לנערים ונערות בגיל 14-18 (מכיתה ט’ עד כיתה י”ב). גדולים מהחיים היא העמותה היחידה המנהלת תכנית לנוער חולה ומחלים מסרטן בהיקף כזה. רעות מצקין מובילה את התכנית בשנים האחרונות, ומספרת לנו על ההתפתחות המתמדת של התכנית.

“גמאני היא הרבה יותר מתכנית נוער. המטרה שלנו היא בראש ובראשונה חינוכית, לצד כמובן כיף ובילוי עם החניכים המדהימים שלנו. אנחנו מתייחסים לכל בן/בת נוער אצלנו כאל כוכב או כוכבת בפני עצמם, מסייעים להם לבנות ביטחון ולדייק את התמיכה עבורם, הרבה מעבר לכל הטיולים שאנחנו מוציאים”.

“הילדים ישבו בבית במשך שנתיים, מסוגרים בגלל מגיפת הקורונה”. היא מספרת “הצורך בחברה ובהתאווררות רק הלך ועלה, אבל לא קיבל מענה. התקופה הזו שבה כמעט ולא יצאנו מהבית השאירה חותם. יותר חרדות חברתיות, יותר חשש להגיע למקומות חדשים ולפגוש אנשים חדשים, הורים הרבה יותר מגוננים, הרבה מאד פוקוס על הטיפולים ועל המחלה. כשחזרנו לפעילות ראינו את הצמא העצום של בני הנוער והתאמנו את התכנית. הגדלנו את הקיבולת. זוהי תכנית ‘גמאני’ הגדולה ביותר אי פעם, עם יותר מ-140 נערים ונערות. הגדלנו את הצוות באופן משמעותי. הוספנו הרבה מאד פגישות פרטניות, ביקורים בבתי החולים. הרבה מגע אישי עם יוזמות כמו ‘ערכות החורף’ שלנו (ערכות פינוק שהגיעו לכל חניך הביתה, הכוללות וואנזי, כובע צמר, שוקולד השחר ופינוקים חורפיים נוספים).

תמיד ידענו לעשות כיף, לייצר הווי, אווירה והפגה וגם השנה זה היה מאד חשוב. היה לנו טיול נובמבר, היו סדנאות איזוריות לנגרות, לאפייה, ביקור בטייסת וכמובן, בפורים חגגנו בלילה לבן וברכבת החיוכים. במאי מתוכנן טיול לאילת ואנחנו ממשיכים כל הזמן בימי כיף ובפעילויות איזוריות ומקומיות מתוגברות, תוך שמירה על קשר מתמיד עם החניכים. אבל גמאני היא הרבה מעבר לטיולים.

הרבה יותר מטיולים וכיף
אנחנו תכנית שמקיפה את הנער או הנערה מתוך היכרות עמוקה עם ההתמודדויות שלהם ומקיפה את כל מה שקורה בעולמם של בני הנוער בישראל. יש לנו קשרים בתחום החינוך, בצבא, אנחנו מבינים את הצרכים לאורך כל שלבי המחלה ויכולים לתת מענה במגוון רחב של מגזרים.

ככל שהזמן עובר, הילדים שלנו מדברים יותר. הם מודים בקושי חברתי, הם מציינים לפעמים שבבית הספר ילדים פשוט פוחדים לדבר איתם. הם מודים לפעמים הם מרגישים ש”איבדו את זה” ולא מצליחים להתמודד עם הלימודים כמו פעם. יש הרבה מאד בלבול בחזרה לשגרה – גם מהקורונה וגם מהטיפולים. הקושי נמצא על פני השטח ואנחנו יודעים לסייע בדיוק בנקודות האלה. איך לתמוך ברגעים הקשים ואיך לתת כלים להתמודד. אנחנו מדברים את הקושי שלהם, אנחנו מבהירים להם ש”זה לא הם – זו פשוט מציאות כזו” ואנחנו יודעים לתווך, לרכך ולהכווין אותם כך שהנחיתה בסופו של דבר תהיה רכה יותר וכואבת פחות. יש לנו את הניסיון ואת היכולת להפנות אותם לגורם המתאים שיכול לעזור, לעזור להם לנסח, להבין מה הם צריכים ואיך להשיג את זה, אפילו להתערב אם וכשצריך. התמיכה הזו ממקדת אותם בפעולה ומקדמת אותם לכיוון הנכון.

גמאני מהווה סביבה מבינה, מקבלת ותומכת, שמגבירה את הביטחון לצאת לעולם ולהתמודד אותו, בידיעה שהם לא היחידים ושהם לא לבד.
אנחנו גם מאפשרים להורים ביטחון לשחרר קצת, ולחזור גם הם להיות הורים “לבני נוער”, להיזכר איך זה להיות הורים לטינאייג’רים אחרי תקופה ארוכה שבה הם חוו רגרסיה בהיבט הזה.

נמצאים שם לכל דבר
‘גמאני’ זה בית שהתמיכה שלו לא מוגבלת לפעילות מסויימת או לנושא מסויים. אם חניך צריך טאבלט כדי להשתתף בכיתה מרחוק, אם חניך צריך עזרה בהתנדבות לצבא, או לא מקבל את הזכויות שלו בבגרויות – אנחנו שם. לא משנה מה הקושי – ‘גמאני’ ירימו אותך. הערבות הזו והתמיכה הבלתי מסוייגת באות לידי ביטוי בהמשך בין החניכים לבין עצמם, ומרגש לראות את הגיבוש ואת התמיכה שם אחד בשני, אין מצב שילד או ילדה יצטרכו חבר, ולא יקבלו כתף. וכשהתמיכה של העמותה, מתחברת לתמיכה ההדדית של החניכים אחד בשני, נוצר דבר גדול. ובסופו של דבר, לראות אותם מבלים, נהנים יחד, בקבוצה שוקקת ותוססת ובידיעה שמה שאנחנו עושים כאן עוזר להם לצאת לעולם הגדול ולחיים הבוגרים עם יותר יכולות וכלים, ולעשות את המעבר הזה מ’בני נוער חולי סרטן’ ל’סתם בני נוער’, הוא סיפוק עצום”.

לפרטים נוספים על ‘גמאני’ >> https://bit.ly/3jwepDq

לא משאירים אותם לבד עם הסרטן!
Skip to content